W dniu 10 lipca 2018 roku około godziny 6:00 na drodze krajowej nr 12, w okolicy Koszkowa doszło do wypadku drogowego dwóch samochodów ciężarowych. Jedna z ciężarówek przewoziła żwir, natomiast druga transportowała olej napędowy i benzynę. Na skutek bocznego zderzenia doszło do przewrócenia ciężarówki ze żwirem oraz wjechania ciężarówki z cysterną do rowu.

Żwir rozsypał się na jezdnię i pobocze drogi, natomiast płaszcz cysterny został rozerwany na skutek czego nastąpił wyciek oleju napędowego. Pierwsze zastępy, które przybyły na miejsce zdarzenia przystąpiły do zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy kierowcom pojazdów. Po przyjeździe Zespołu Ratownictwa Medycznego uczestnicy wypadku zostali przebadani. Stwierdzono, że nie odnieśli poważnych obrażeń i zostali na miejscu zdarzenia. KDR polecił zadysponowanie specjalistycznej grupy ratownictwa chemicznego oraz dodatkowej ilości sorbentu.  Po uszczelnieniu wycieku i zabezpieczeniu rozlanej cieczy, ratownicy przystąpili do przepompowania oleju napędowego i benzyny do cysterny podstawionej przez firmę transportową. Następnie za pomocą ciężkiego sprzętu (dźwig, holownik, koparka) usunięto pojazdy z drogi i oczyszczono drogę z reszty żwiru oraz oleju napędowego.  Około godziny 20:30 przywrócono ruch pojazdów.

Działania straży pożarnej trwały ponad 14 godzin. W zdarzeniu uczestniczyły: 4 zastępy JRG Gostyń, 2 zastępy OSP Borek Wlkp. oraz 3 zastępy SGRChem-Eko z Leszna. Na miejsce wypadku przybyły także inne służby: Policja, ZRM, WIOŚ, ITD, Transportowy Dozór Techniczny oraz pomoc drogowa.

Tekst: kpt. Nyczka M, Foto: kpt. Nyczka M, ogn. Matyszczak P,

Additional information